Sport

Jaki rower miejski wybrać i na co zwrócić podczas zakupu?

Jaki rower miejski wybrać i na co zwrócić podczas zakupu?

Moda na rowery miejskie sprawiła, że na ulicach widzimy ich więcej niż rowerów górskich. Popularność tych rowerów dotyczy zwłaszcza rowerów damskich. Jaki rower miejski wybrać i na co zwrócić podczas zakupu?

Zakup roweru miejskiego

Tak samo jak rowery górskie nie służą tylko do jazdy po terenach górzystych, tak samo rowery miejskie nie muszą być wykorzystywane wyłącznie do jazdy po mieście, jednak ich przeznaczeniem nie są trudne tereny, dlatego przed zakupem tego typu rowerów warto się dobrze zastanowić.

Podstawą zakupu roweru miejskiego, jak każdego roweru, powinno być jego dobre dopasowanie do konkretnej osoby. Rozmiar ramy musi być dopasowany do wzrostu użytkownika. Najlepiej rower „przymierzyć” albo kierować się tabelą producenta. Rama w rowerze miejskim nie musi być lekka i zwykle niestety taka nie jest, ale styl jazdy takim rowerem tego nie wymaga, więc nie trzeba zwracać na to uwagi, chyba że zamierzamy go znosić lub wnosić na czwarte piętro.

Dodatkowe wyposażenie

Wybierając rower typu miejskiego trzeba zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Wiadomo, że liczy się przede wszystkim design, ale na komfort jazdy wpływa osprzęt. Wiele modeli rowerów miejskich nie ma przerzutek. Dla większej wygody podróżowania lepiej znaleźć jednak te z przerzutkami, gdyż w każdym miejskim terenie znajdą się górki, podjazdy, a dzięki przerzutkom będzie je łatwiej pokonać. Rower powinien mieć co najmniej trzy przełożenia. Za komfort jazdy rowerem miejskim wpływa także osłona łańcucha. Podróż rowerem często wiąże się ze zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi, dlatego przydadzą się błotniki. Na nie trzeba zwrócić większą uwagę, gdyż często rowery miejskie nie są w nie wyposażony lub te dołączone w standardzie są zbyt małe i nie będą dobrze spełniały swojej funkcji. Amortyzatory to coś, co w rowerze miejskim nie jest konieczne, ale takie modele także istnieją. Cena roweru wówczas jednak jest sporo wyższa. Funkcjonalnymi dodatkami są także bagażnik rowerowy, kosz.

Leave a Comment